Genmem Bir Ekosistem projesi olup amaç ve gaye olarak bir bilgi paylaşım portalı oluşturmuştur üyelik sistemi ile siz arkadaşlarımızı yorum ve görüş bildirmeye olanak sağlamaktadır.

80,00 TL

Kitap Açıklaması

Bu ‘olur’ yaşamımda devasa bir kapı açtı. O akşam benden, çok yeni bir insan doğdu. Bu ilk tohum, 1956 yılı ılık Eylül akşamı annemin çabası, dedemin sulaması ile, ninem tarafından bilim tarlasına ekilen küçük tohumdu. Bu üç insan kişisel tarihime miladi bir hamle yaptılar. Hepsine bu vesileyle altmış dört yıl sonra Allah’tan rahmet diliyorum.
Dijital araçları nasıl kullanmalıyız? Tsunami gibi gelen ürünleri nasıl öğreneceğiz? Birkaç nesil feda etsek de sonraki neslin yaşamı için önlemlerimiz nelerdir? Yakın gelecekte soyumuzu nasıl korumalıyız? Biyolojik insanın varlığını sürdürmek için bireye nasıl öğretim ve eğitim vermeliyiz? Genel Yapay Zekâ ve makine öğrenimi ile nasıl anlaşacağız? Ortak mekân ve dil ne olmalıdır? Makineler mi bize gelecek biz mi onlara gideceğiz?
Ciddi bir yol ayırımındayız.
En çok da yalanlar üzerine oturtulan soyut kavramlarınızı ve sizi uyutan putlarınızı atın. Sadece insan olun, beden ve beyninizle hak ve hukuka saygılı birer birey olun. Yönünüzü geçmişe değil geleceğe dönün.
Ben size, bu kez sadece bilimi rehber edinin diyorum. Toplumda %3 olan Arayıcı, saygın, entelektüel birikimi olanları sevin ve onları sahaya çağırın. Onlara hak ettikleri onurlarını verin, sizin için yararlı olacak aramalarını destekleyin.
Hadi kesişmeyen yoldan eşinizi, çocuğunuzu da alarak bahçenize, kendi cennetinize gidin!..

Metin Can’ın (Ekonomi ve Teknoloji Yazarı/Konuşmacı) Yorumu

5 bine yakın kitaptan ve 70 yıllık hayat deneyiminden süzülen bir kitap: Ben ve Mem (kültür). Süleyman Bayramoğlu‘nun yeni kitabını mutlaka okumanızı öneririm. Kültürler, yalanlar ve bilim üzerine çok şey öğrendim, özetlemesi zor ama birkaç satır yazmak istedim.

İnsanlık, 2 ayağının üzerine kalktıktan sonra dünyayı diğer canlılara göre farklı bir açıdan görmeye başladı. Tüm yalanlar da işte o gün başladı. Gözler nesnelere olmayan anlamlar yükledi. Somut maddeler soyutlaştı.

Bu anlamlar gerçek olmayan yüz binlerce idrak yarattı. Savaşların kültürlerin temelini attı.

Homosapiens seviyesinde beyin bu yalanlarla 1400 gr miktarına ulaştı. Biyolojik bir kanser sayılan bu organ evrensel yasaları aşındırdı ve atmosferin kimyasını bozdu.

Ancak insanlar toplumları adil şekilde yönetecek genelgecer bir yönetim sistemi bulamadı. Şimdi kendi geleceğini yapay zekaya teslim ediyor.

Bazı yalanların ömrü doldu. Artık karşımızda metaverse yalanı (yeni cennet) var.

Özetle evrensel enerji biyoloji ile ilgili serüvenine son vermeye, bize ödünç verdiği maddeyi geri almaya hazırlanıyor. Bilgi araçsal varlıktan gerçek bir varlığa dönüşüyor.

Kitabın mem yani kültür kısmından da herkes kendi hayatından bir parça bulacaktır.

Ayrıca kitapta son yüzyıla damgasını vuran Richard Dawkins, Carl Sagan, Brian Greene, Yuval Noah Harari, Ray Kurzweil, Pedro Domingos, Nick Lane gibi yazarların kitaplarından da değerli özetler var.