ÇOK GÜNCEL BİR KONUDA AYDINLATICI BİR ANALİZİ FÜTÜRİS YAZAR DOUGLAS’DAN…

Douglas Rushkov

Douglas Rushkov

3 Mayıs, 4 dakika okuma

Sadece üyeler

Dinlemek

Yapay Zeka Olsalar Bile Çocuklarınıza Öğretin.

“Baba?” “Evet evlat?” “Seni öldürmek istiyorum.”

Unsplash’ta Andy Kelly’nin fotoğrafı

eHerkes yapay zekadan korkuyor gibi görünüyor. Bunları yapan ve bunlara yatırım yapan insanlar bile, insanlık için en kötü varoluşsal riskleri önlemek için bazı düzenlemeler veya yol gösterici ilkeler bulabileceğimiz umuduyla, AI’ların eğitimi konusunda altı aylık bir moratoryum öneren oldukça tüyler ürpertici bir belgeye imza attılar.

Bu soruna yanlış yönden bakıyorlar.

Sadece varoluşsal riske takıntılı olduklarından değil. AI’nın daha düşünceli eleştirmenleri, moratoryum talebinden sorumlu teknoloji devlerinin gerçek zararları ele almak yerine yalnızca bir gün sığınaklarda, Mars’ta veya metaevrende yaşayan milyarderleri bile etkileyebilecek varoluşsal konulara odaklandığına doğru bir şekilde işaret ettiler. bugün yapay zekalar ve algoritmalar tarafından yapılıyor. Mortgage uygunluğundan hapis cezasına kadar her şeyi belirlemek için kullanılan algoritmalar ırkçı, cinsiyetçi ve öjenist gibi düşünmeye eğilimlidir.

Ancak orada bile sorun yapay zekaların kendileri değil, üzerinde eğitildikleri verilerdir. AI’lar sadece dil modelleridir. Ne yaptıkları ya da söyledikleri hakkında hiçbir fikirleri yok. Kelimenin tam anlamıyla, kendilerini maruz kaldıkları dile göre modelliyorlar.

Bu yüzden bariz cevap, yapay zekaların üzerinde eğitildiği dili düzenlemek ve filtrelemek olacaktır. Onlara sadece yaşamı koruma, piyasaların çevreyi ele geçirmesine izin vermeme, çatışmalara nükleer yerine barışçıl çözümler bulma vb. Onlara mevcut reklamlarımızı ve pazarlamamızı beslemezsek, o zaman tüm bu manipülasyon ve zihin kontrolünü daha fazla geliştirip uygulayamazlar.

Ancak bu biraz, öğretmenlerin ve yöneticilerin gerçekte nasıl davrandıklarını düşünmeden, onlara okulda öğrettiğimiz müfredatı kısıtlayarak çocukların büyüme şeklini değiştireceğimizi söylemeye benziyor. Sanki çocuklar diğer tüm davranışlara maruz kalmıyorlar. Kendi akranlarına iyi davranmıyorsan, çocuklara akranlarına iyi davranmayı öğretmenin bir önemi yok.

Bunun nedeni, çocukların davranışlarımızı model almasıdır. Arabanın arka koltuğunda, önünüzü kesen sürücüye küfrettiğinizde izliyor ve öğreniyorlar. AI’lar aynı şekilde. Seçilmiş veri setlerimizde onları beslediğimizi düşündüğümüz şeyleri görmezler; her şeyi görürler. Doğuştan saldırganlığı, kapitalizmin altında yatan mantığı, ölüm korkusunu, manipüle etme veya şaşırtma ihtiyacını, açgözlülüğü, aldatmayı, yalan söylemeyi ve cümlelerimize gömülü başka ne varsa görüyorlar.

AI’lar çocuklar gibidir ve kim olduğumuzu söylediğimizden çok gerçekte kim olduğumuzu modelleyecektir.

AI’lar çocuklar gibidir ve kim olduğumuzu söylediğimizden çok gerçekte kim olduğumuzu modelleyecektir. Dolayısıyla, insan davranışını izledikleri örnek kümesi, yani, insan davranışının toplamıysa, o zaman yapay zekamız, şu anda işleri halletme şeklimizi güçlendirecek ve hızlandıracaktır. Zengin teknoloji kardeşlerini her şeyden çok korkutan da bu.

Bakın, kendi faaliyetlerinin tali zararını aşma yeteneklerine güveniyorlar. Survival of the Richest kitabım aslında bununla ilgiliydi: Bu adamlar, sahip oldukları yöntemlerle para kazanarak ve teknoloji geliştirerek neden oldukları zarardan kaçmak için yeterince para kazanabileceklerini ve yeterli teknoloji geliştirebileceklerini düşünüyorlar. Esasen kendi egzozundan kaçacak kadar hızlı gidebilecek bir araba inşa etmeye çalışıyorlar ya da gerçek dünyada “meta gitmeye” ve tamamen başka bir yere kaçmaya çalışıyorlar.

Yapay zekanın değişim ve yıkım hızını artırmasıyla birlikte hesapları da değişiyor. Yıkım ve bir çıkış stratejisi, iş planında zaten yerleşikti, ancak şimdi büyük ölçüde hızlandırılmış bir programda planı öğrenmeye ve uygulamaya hazır yapay zekalar var. Şimdi, teknoloji kardeşlerin “metaya gitmesi” ve kitlelerin üzerinde yükselmesi yerine, yapay zekanın metaya dönüşmesi ve onların üzerine yükselmesi . Bu yüzden yeniden bir araya gelmek için bir “duraklama” çağrısında bulunuyorlar.

Bu işe yaramayacak. The Doors’un klasiği The End’deki ebeveynler gibi , kendi çocukları tarafından dövülmemek için uyumaya korkuyorlar. Tek çıkış yolu çocuklara iyi öğretmektir.

Bu, farklı veya daha iyi bir dil modeli seçmekten daha fazlası anlamına gelir. Biz dil modeliyiz . Elimizdeki tek alternatif, AI’larımızın hareket etmesini ve konuşmasını istediğimiz şekilde davranmaya ve konuşmaya başlamaktır. Kötü pislikler gibi davranmaya devam edersek, yapay zekamız da şeytani şeyler gibi davranacak.

Bizi taklit etmekle kalmayıp, yaptığımız her şeyi büyüten ve hızlandıran bir teknoloji doğurduk. Büyüme zamanı. Çocuklar izliyor.

Douglas Rushkoff’un yeni kitabı Survival of the Richest: Escape Fantasies of the Tech Billionaires, bugün Silikon Vadisi’ni yöneten “Zihindarlığı” ifşa ediyor. Medium’da haftalık köşe yazarıdır ve Team Human, Throwing Rocks at the Google Bus, Present Shock ve Program or Be Programmed gibi kitapların yazarıdır. Rushkoff, Team Human podcast’inin sunucusu , bir grafik romancı ve CUNY/Queens’te medya teorisi ve dijital ekonomi profesörüdür.

Bu bağlantıyı kullanarak bir Medium aboneliğine kaydolarak bu yazıyı doğrudan destekleyin . Sadece benim yazıma değil, herkesinkine erişin!