BIOMIMICRY (biotr.org)

30 Gün Yeniden Bağlantı

Biyomimikri, hayatın nasıl işlediğine dair empatik, birbirine bağlı bir anlayış sunar ve nihayetinde, nereye sığdığımıza ışık tutar. Bu süreçte kendimizi, amacımızı, birbirimizle olan bağlantımızı ve dünyadaki evimizi öğreniriz. Herhangi bir uygulamada olduğu gibi, bazen yeniden taahhütte bulunmamız, durumu değerlendirmemiz gerekir.

Bu zamansız aktivite ve beceri geliştirme serisi, biyomimikri yolculuğunuza başlamanızı veya devam etmenizi sağlayacaktır. 30 (veya daha fazla) gün boyunca doğayı gözlemledikten ve sizin için işe yarayan şekillerde öğrendikten sonra neler öğrenebileceğinizi hayal edin. Etrafınızdaki dünyayı ne kadar farklı göreceksiniz? İçindeki yerinizi ne kadar farklı göreceksiniz?

Bu etkinlikler aracılığıyla, size biyomimikri değer yargımız hakkında daha büyük bir fikir vermeyi ve doğanın bilgeliğinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmeyi umuyoruz . Doğa dayanıklılığı nasıl yaratır? Doğa nasıl iletişim kurar? Doğa, sürdürülebilirliği tüm sistemlerine nasıl yerleştirir?

Her gün bir etkinlik hazırladık. Bu yolculuk bize doğayla ve kendimizle yeniden bağlantı kurma fırsatı sunuyor. Ve 30. Gün’ün ardından yeni gün geldiğinde, harekete geçmek ve harekete geçmek için güçlenmiş hissedeceğinizi, bu dünyada yaşamanın yeni yollarını keşfedeceğinizi ve tıpkı doğanın yaptığı gibi hayata elverişli koşullar yarattığımız bir biyomimikri uygulamasını kucaklayacağınızı umuyoruz.

30 Günlük Yeniden Bağlantıyı istediğiniz gün başlatabilirsiniz. Bu etkinlikleri arkadaşlarınız ve ailenizle – sanal olarak veya fırsatınız varsa yüz yüze – ve özellikle evinizde yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek isteyen genç yetişkinlerle tamamlamanızı öneririz.

Topraklanmış ve meraklı kalın arkadaşlar. Hepimiz bu işte birlikteyiz.

1. hafta

Hafta 2

3. Hafta

4. Hafta

Her kaynak için, bir aktivite yapabilecek veya Biyomimikri Doğa Günlüğünüzde sağlanan materyal üzerinde düşünebileceksiniz. Fikirlerinizi çizin, olaylar dizisi oluşturun, fotoğraf veya video çekin ve günlük girişlerinizle yaratıcı olun.  İlhamınızı toplulukla paylaşmaya yardımcı olabilmemiz için lütfen #mybiomimicryjournal (bizi Instagram’da etiketleyin ) hashtag’i ve  hello@biomimicry.org ile sosyal medyadaki günlük girişlerinizi bize göndermeye devam edin  !

Daha Fazla Biyomimikri Faaliyeti

Daha fazla ilham almak için aşağıdaki doğadan ilham alan egzersizlerle 30 günün ötesine geçin .

Biyomimikri Doğa Günlüğünüzü Hazırlamak
+ Yenileyici Olmak Ne Demektir?

İster fiziksel bir deftere sahip olun, ister kağıt kırpıntıları kullanın veya bu etkinlikleri gerçekleştirmek için dijital kaynakları kullanın, 1. Gün, biyomimikri doğa günlüğünüzü hazırlamak ve ilk yansıma sorunuzu yanıtlamakla ilgilidir. Kapakta, lütfen şunları yazın:

 • İsim
 • Takma ad
 • En sevdiğiniz hayvan (isterseniz bir eskiz ekleyin!)
 • Yerel ekosisteminiz / içinde yaşadığınız biyom
 • Dünyada herhangi bir süper kahraman gücüne sahip olabilseydin, bu ne olurdu?

İlk sayfanız için ve her yeni girişte ilerlemek için, yazmakta olduğunuz yerden Tarih , Saat ve Konum bilgilerini eklemek isteyeceksiniz . Her gün geçtikçe, günlük girişinizin bir görüntüsünü #MyBiomimicryJournal kullanarak Instagram veya Twitter’a göndermenizi veya bize hello@biomimicry.org adresinden e-posta göndermenizi öneririz .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması: Bugünün yansıması, zaten sahip olduğunuz bilgelik ve bilgiden yararlanmakla ilgilidir. Bir ila iki paragrafta, rejeneratifin sizin için ne anlama geldiğini yazın. Bu, tasarım biçiminde, günlük yaşamda, ekosistem hizmetlerinde, dünya genelinde vb. olabilir. İlgiliyse, bir hikaye çizin, bir kelime haritası yapın veya kelimelerinizi çizin. Doğru ya da yanlış cevap yoktur. İstediğiniz kadar yaratıcı veya kısa olun.

*Rejeneratifin sizin için ne anlama geldiğini düşündükten sonra bir biyomimikri tazelemesine mi ihtiyacınız var? Fast Company’nin Janine Benyus’un çok önemli bir soruyu yanıtladığı kısa klibine göz atın: Biyomimikri nedir?

#30daysofreconnection #mybiomimicryjournal

Beş duyu

Beyin ve sinir sistemi ile birlikte beş duyunuz (görme, duyma, tat alma, koklama ve dokunma) çevremizdeki dünya hakkında bilgi toplamak için birlikte çalışır. Bu duyular biz insanlara çevremizle etkileşim kurmanın bir yolunu sunar. Kitaplar ve çevrimiçi kaynaklar pek çok harika bilgi içeriyor olsa da, doğayı kendi duyularınızla deneyimlemenin yerini hiçbir şey tutamaz.

Genç okuyucularımız için, Genius Kuşağı’nın bu videosunu izleyerek hayvanların ve bitkilerin duyuları aracılığıyla dünya hakkında nasıl bilgi topladıklarını ve bu duyuların hayatta kalmalarına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması: İlginizi çeken bir yer belirleyin ve rahatlayın. Duyularınızı kanalize etmek için bir dakikanızı ayırın. Rahat bir pozisyona geçin ve 15-20 dakika çevrenizi gözlemleyerek geçirin. Gözlem notları ve/veya eskizler yapın. Etrafında ne görüyorsun? Yakında ve uzakta hangi sesleri duyuyorsunuz? Dokunduğunuzda veya size dokunan şeyde ne hissediyorsunuz? Havada hangi kokular var? Ağzınızda özel bir tat var mı? Etrafınızdaki sesleri, gördüklerinizi ve size ne kadar yakın veya uzak hissettirdiklerini şema halinde çizmeye çalışın. Bu sesler bir şekil olarak nasıl görünürdü? Deneyiminizi günlüğe kaydedin.

Sonra başka bir yere gidin – belki dışarıda! Şimdi yeni ortamınızda duyularınız size ne söylüyor? Hangi organizmaları görüyorsunuz? Çevreleriyle nasıl etkileşime giriyorlar?

Nerede Olursanız Olun Biyomimikri Öğrenin

Bugün, yeni bir mercekten görmemizi sağlayacak yeni biyomimikri kaynakları ve sertifikalarla zihnimizi genişleteceğiz.

Artık bu değerli problem çözme yaklaşımını öğrenmek, öğretmek ve uygulamak isteyenler için kitaplar, makaleler, videolar, ders planları, gruplar, eğitim programları ve daha fazlasını içeren binlerce kaynak var.

Kurucumuz Janine Benyus’un biyomimikri konusundaki anlamlı içgörülerini yeniden gözden geçirerek başlayalım:

Biyomimikriyi iş başında görmek ister misiniz? Doğadan ilham alan gerçek çözümler içeren kısa, animasyonlu videolardan oluşan oynatma listemize bir göz atın .

İşte genç izleyicilerimiz için bir kaynak: yazar Dorna Schroeter, biyomimikri çocuk öyküsü ‘Doğadan Bir Fikir Dünyamızı Nasıl Değiştirdi: Velcro’nun Hikayesi’ni okuyor .

Aşağıda kontrol etmek için favori kaynaklarımızdan birkaçı bulunmaktadır:

 • Biyomimikri Araç Kutusu : Araç kutusu, biyomimikriye bir yönelim sağlar ve herhangi bir disiplinden problem çözücülerin doğadan içgörüleri çözümlerine dahil etmeye başlamasına yardımcı olabilecek bir dizi araç ve temel kavramlar sunar.
 • ‘Biyomimikri Öğrenin’ Çevrimiçi Kursu : ‘ Biyomimikri Öğrenin ‘, Biomimikri SA (Güney Afrika) tarafından Biyomimikri Enstitüsü ile ortaklaşa oluşturulan yeni bir çevrimiçi kurstur . Yalnızca biyomimikri uygulamak için gereken temel araçları kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda yeteneğinizi takdir eden bir sertifika da alacaksınız.
 • ASU Biyomimikri Yüksek Lisans Sertifikası – Çevrimiçi : Biyomimikri Lisansüstü Sertifikası, mevcut veya planlanmış bir kariyere biyomimikri pratiğini eklemek isteyen profesyoneller için tasarlanmış bir eğitim programıdır.
 • Biyomimikri Akademisi : Biyomimikri Akademisi’nde doğadan nasıl öğreneceğinizi ve bu öğrendiklerinizi ürün veya hizmet geliştirme, iş veya sosyal girişimcilik, örgütsel veya kişisel değişim bağlamında nasıl uygulayacağınızı öğrenirsiniz.
 • Bu Teknolojik Dünyayı Evde ve Sınıfta Doğayla Karşılamak : Bu makale, K-12 doğa ve STEM temelli etkinlikler için onlarca kaynak ve etkinlik içermektedir.

Ayrıca , gününüzü aydınlatmak ve doğal dünyayla yeniden bağlantı kurmak için daha eğlenceli fikirler içeren yeni Resources to (Re)Connect Koleksiyonu için kardeş kuruluşumuz BiomimiCry 3.8’i mutlaka ziyaret edin.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun ve düşüncelerinizi günlüğünüze yazın:

 • Biyomimikri neden ilginizi çekiyor?
 • Biyomimikri uygulaması dünyayı olumlu yönde etkilemeye nasıl yardımcı olabilir? Peki ya yerel topluluğunuz?
 • Daha önce biyomimikri okuduysanız veya uyguladıysanız, en ilham verici bulduğunuz yön(ler) nelerdir?
 • En iyi uygulamalarınız nelerdir?
 • Yeni bir biyomimikri öğrencisine ne tavsiye edersin?

Fantastik Mantarlarla Eğlence

Birbirimize ne kadar bağımlı olduğumuza ve aramızda bir şeylerin ne kadar hızlı hareket ettiğine dair daha geniş bir anlayışa girdiğimizde, birbirimize bağlılığımızın gücünü takdir edebiliriz. Fantastik Mantarlar tamamen birbirimize bağlı olmamız ve bir tür olarak karşılaştığımız ortak sorunlarla ilgilidir. Bu virüslere karşı en büyük savunmamızın kendi esenlik duygumuz, kendi bağışıklığımız ve hem bireysel hem de toplu olarak sağlıklı ve zinde bir yerden yaşama yeteneğimiz olduğunu biliyoruz.

Fantastic Fungi yaratıcıları tarafından oluşturulan 7 Miselyum Sütunu hakkında bilgi edinin . Sütunlara yönelik görevleri, herkes için daha iyi bir dünya için misel ağının rehberini izleyerek birbirlerini bağlamak, birleştirmek ve desteklemektir.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

7 Miselyum Sütununu inceledikten sonra, her birini yaşamınıza ve topluluğunuza nasıl dahil edebileceğinizi yazın. Filmi izleyebildiyseniz , dünyamızdaki acil sorunlarla yüzleşmeye ne kadar hazır olduğumuzu bir düşünün. Miselyum ağı gibi biz de uyum sağlayabiliriz. Bu yeni zorlukları ele almanın yenilikçi yollarını sağlamak için miselyumdan hangi ders çıkarılabilir? Yansımanız hakkında günlük tutun – ve eğer ilham aldıysanız, gördüğünüz harika miselyumun bir kısmını çizin!

Hepimizin İçindeki Çocuk İçin

Bugün hepimizin içindeki çocuk ve ders planlarını eve götüren tüm ebeveynler için. Kendimize yaratıcı olmamıza izin verelim ve çocuksu harikamızı harekete geçirelim. Bir yol seçin, hayal gücünüzü serbest bırakın ve aşağıdaki günlük girişi üzerinde düşünün!

 • Mo Willems ile Öğle Yemeği Doodle’ı : Mo’nun stüdyosunu sanal olarak ziyaret ederek çizim yapın, karalayın ve yazmanın yeni yollarını keşfedin. Biraz kağıt ve kurşun kalem, tükenmez kalem veya boya kalemi alın ve birlikte yazmanın ve yapmanın yollarını keşfetmek için Mo’ya katılın. Smithsonian Learning Lab’den bu ders planını ekleyerek doğadan ilham alın .
 • Bird Academy Play Lab : Beastbox’ı denemelisiniz! Beş farklı ekosistemden hayvan sesleriyle müzik yapın. Ve kuşları öğreten bu çeşitli çevrimiçi oyunların geri kalanını keşfedin.
 • Exploratorium: Learning Toolbox : Tümü COVID-19 ile ilgili olan, özellikle okulların kapanması için derlenmiş bilim etkinliklerini, makaleleri ve videoları keşfedin.
 • Bir Fenoloji Çarkı / Mevsimsel Tur Yapın : Bu, tüm aile için eğlencelidir. Lily & Thistle’dan Biyomimikri Doğa Günlüğünüz için kendi fenoloji çarkınızı nasıl yapacağınızı görün.
 • NatGeo Kids : Ailenizi beyin güçlendirici videolar, harika makaleler ve eğlenceli oyunlarla tanıştırın.
 • Scholastic Learn at Home : Her biri heyecan verici, anlamlı bir hikaye veya video etrafında oluşturulmuş günlük öğrenme deneyimleriyle okulu eve getirin. Çocuklar bunları kendi başlarına, aileleriyle veya öğretmenleri ile yapabilirler. Sadece sınıf seviyenizi bulun ve öğrenmeye başlayın!
 • Mystery Science’tan Ücretsiz Bilim Dersleri : Mystery Science, ABD okullarındaki en popüler bilim derslerinin yaratıcısıdır. Uzaktan kullanabileceğiniz bir başlangıç ​​fen dersleri seti hazırladılar.
 • WWF’nin Vahşi Sınıfı : Evinizde koruma ve bilimi hayata geçirmek için tür dersleri, eğlenceli aktiviteler ve oyunlar içeren araç setleri ve uzman web seminerleri dahil olmak üzere ücretsiz eğitim kaynaklarına göz atın .

Daha fazla kaynak mı arıyorsunuz? Blogumuzda Okula Dönüş, Doğaya Dönüş’ü okuyun .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Hangi aktiviteyi veya aktiviteleri yaptınız? Keşfettiğiniz konular biyomimikri ile nasıl ilişkilendirilebilir? Etkinlikte size en çok ne ilham verdi? Etkinlikleriniz eğlenceli miydi? Eğer öyleyse, seni güldürdüler mi? Kahkaha, özellikle stres zamanlarında güçlü bir ilaç olabilir .

İkinci bir yansıma olarak, dışarıda çocukken sevdiğiniz bir anı veya etkinlik hakkında bir hikaye yazın ve çizin. O oyunda neyi sevdin? Doğaya mı yaklaştırdınız yoksa arkadaşlarınıza mı? Bir yetişkin olarak bu aktiviteyi yapmak nasıl olurdu?

Doğa nedir?

Doğayı biyolojik terimlerle tanımlarsak, onu Dünya üzerindeki tüm yaşam sistemlerinin toplamı olarak görürüz. Bazıları bunun insanları kapsadığını düşünürken, diğerleri içermez. Biyomimikrinin ethos temel unsurunda araştırılan felsefi bir sorudur . Bu etkinlikte, şu büyük soru üzerine içimize yansıtacağız: Doğanın bir parçası mısınız yoksa ondan ayrı mısınız?

Mümkünse, doğal ortamınızla bağlantı kurmak için bu aktiviteyi yaparken yakındaki bir yeşil alanı ziyaret edin. Kurtulamıyorsanız, doğru zihniyete girmek için bu çarpıcı kısa filmi izleyin.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Aşağıdaki soruların yanıtlarını yazınız:

 1. Kendinizi doğanın bir parçası olarak mı yoksa ondan ayrı olarak mı görüyorsunuz? [EVET, HAYIR veya İKİSİ]
 2. Doğal ortam denilince aklınıza gelen 5-7 kelimeyi yazın?
 3. Doğal olmayan bir ortam düşündüğünüzde aklınıza gelen 5-7 kelimeyi listeleyin.
 4. Yanıtınızı ilk soruya genişletin. Neden böyle hissediyorsun?

Düşündükten sonra şu kısa videoyu izleyin: Doğa Bize Hayat Hakkında Ne Öğretebilir?

*Farklı bir bakış açısı mı arıyorsunuz? Conservation International’ın Nature is Speaking’ten birkaç videosunu izleyin . Dünyadaki yerimizi alçakgönüllü bir şekilde hatırlatıyorlar. “Yaptıkların kaderini belirleyecek .”

Bir OLogy seçin!

Bir biyolog, antropolog veya başka bir tür Ologist olmanın nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettiniz mi? “OLogy”, “çalışma” anlamına gelir – bugün ne öğrenebilirsiniz? Bu çocuklar ve yetişkinler için harika bir egzersizdir. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi tarafından oluşturulmuş bir OLogy seçin ve içindeki kaynakları keşfedin. Belirli bir çalışma alanına dalmanıza yardımcı olacak oyunlar, hikayeler, videolar ve diğer kaynaklar var.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Seçtiğiniz OLogy altında, Uygulamalı etkinliklerden birini seçin ve Biyomimikri Doğa Günlüğünüzdeki etkinliği tamamlayın.

Hepimiz tasarımcıyız.

Bugünkü etkinliğin başlığını okuduğunuzda, biraz inanmamış olabilirsiniz. “Ama ben bir tasarımcı değilim!” daha önce birçok kez duyduğumuz bir sözdür. Ama gerçek şu ki: hepimiz tasarımcıyız! Tasarım her yerde ve yaptığımız her şey tasarlandı. Sabah rutininizi, giydiğiniz kıyafetleri, oturma odanızın dekorasyonunu düşünün; bunların hepsi, tasarım eylemi olan bir şey yaratmak için seçilen kavramlardır. Her gün deneyimlerimizi bireysel yaşamlarımız için şekillendirmeye çalışıyoruz. Hayatınızı tasarlıyorsunuz.

İyi tasarım niyetten gelir. Tasarımın tüm yönlerini ve kimleri etkileyeceğini düşündüğünüzde, nihai sonuç, çevredeki ortama uyan, yenileyici bir şekilde geri veren veya içinde bulunduğu genel sistemi destekleyen bir sonuç olabilir. Biyomimikri merceğinden tasarıma, doğanın dehasının yeniliklere doğrudan öykünmesinden, davranışlarımızın çevremizi şekillendirme biçimine ve doğal dünyanın korunması için kullanılan yöntemlere kadar pek çok yönden bakabiliriz.

Şimdi nasıl bir tasarımcı olduğunuzu ve gelecekte hayatınızın daha fazlasını tasarlamayı nasıl öğrenebileceğinizi düşünmenin tam zamanı.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Sosyal mesafenin ve evde geçirilen zamanın artmasının ardından, çevrenizde pozitif sağlık ve esenliği desteklemek için ne tasarlayabilirsiniz? Dünyanızda hâlihazırda tasarladığınız ve belki de tasarlamayı öğrenmek istediğiniz başka şeylerle ilgili fikirleri listeleyin.

İşte sizi düşündürecek birkaç video: evden çalışırken üretken olmanın yollarından ipuçlarına, bir bahçe oluşturarak eve dayanıklılık getirmeye ve biyolojinin binalarımızda refahı iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğuna kadar uzanıyor.

 • Hayatınızı Tasarlamak : Stanford’daki Tasarım Programı’nın yönetici direktörü Bill Burnett, “büyüyünce” ne yapmak istediğinizi çözmenin “klasik kötü sorunu” için tasarım yapmaktan bahsediyor.
 • Günlük Tutma ile Mükemmel Gününüzü Nasıl Tasarlarsınız : ModernHealthMonk, mükemmel günümüzü nasıl tasarlayabileceğimiz konusunda bize fikirler verir. En iyi hayatınızı tasarlamanıza yardımcı olması için gün içinde hangi aktiviteleri uygulayabilirsiniz?
 • SproutPeople : Sproutpeople, bu gezegendeki en geniş ve en çılgın organik filizlenen tohum ve malzeme seçimini sunar. YouTube kanalları, kendi filizlerinizi ve mikro yeşilliklerinizi nasıl yetiştireceğinize ve kendi yemeğinizi üretmenin sevincini nasıl yaşayacağınıza dair birçok video sunuyor! Tasarım gibi gelmiyor mu? Tekrar deneyin! Küçük bahçenizi nasıl bir araya getireceksiniz? İhtiyaçlarınıza göre nasıl tasarlayacaksınız ?
 • Evde Kompost Nasıl Yapılır : BuzzFeed, kompostlamayı basit hale getirmek için ihtiyacınız olan her şeyi ve evinizde zaten bulunabilecek malzemeleri içeren harika bir video sunar. Bu tür bir tasarım, gıda döngüsü ile ilgilidir – evde nasıl kapalı döngü bir gıda sistemi oluşturabilirsiniz?
 • BBC Weaver Bird ile Ev Yapımı : Sir David Attenborough, bu ilham verici yaratık tarafından tasarlanıp inşa edilen en karmaşık ve zarif kuş yuvalarından biriyle bizi bir yolculuğa çıkarıyor. Belki de bu, yapılı çevremizin geleceğini nasıl tasarlayacağımızı ve bunu nasıl sürdürülebilir bir şekilde yapabileceğimizi düşünmeniz için size ilham verebilir.
 • Doğa Mimar Oluyor : Eric Corey Freed’in yeni nesil binalarımızı büyütmek ve biyolojinin yarının binalarının refahımız için önceden ayarlanmasına nasıl yardımcı olacağı hakkında komik TEDx Marin konuşmasını izleyin.

Tree Life iSites Etkinliği

İlk olarak, iSite nedir?

Biyomimikri yapmak, güçlü doğa gözlem becerileri ve hayatın işleyişiyle doğrudan karşılaşmalarla güçlendirilir. iSite’lar, doğayla karşılaşmaları ve gözlemleri biyomimikri bakış açısıyla destekleyen doğa günlüğü etkinlikleridir çünkü biyomimikri doğa hakkında öğrenmenin ötesine geçerek doğadan öğrenmeye geçer. Biyomimikri pratisyenlerine, doğanın dehasına ait kişisel koleksiyonlarını oluşturmaları ve biyoloji ile sürdürülebilir çözümler arasında bağlantılar bulma pratiği yapmaları için profesyonel bir alışkanlık olarak tavsiye edilirler.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, bu yeni merceği çıkarmanıza ve doğanın perspektifinden yararlanmanıza yardımcı olabilecek bazı iSites etkinliklerini paylaşacağız . Bu faaliyetler dışarıda veya içeride yapılabilir – doğayı gerçek haliyle veya bir belgesel veya canlı yayın aracılığıyla sanal olarak gözlemlemek!

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Bir ağacı gözlemleyin ve dikey ekseni boyunca desteklediği yaşam sistemini düşünün. Yeni Biyomimikri Doğa Günlüğünüzde ağacın taslağını çıkarın ve onu dikey bölümlerine ayırın: gölgelik, açıkta kalan gövde, zemin seviyesi, zemin seviyesinin altı. Bu çeşitli seviyelerde ne tür yaşamlar destekleniyor? Bu yaşam formlarının ne gibi ilişkileri var? Bu bize öz-örgütlenme hakkında ne öğretebilir?

Çizim becerileriniz için yardıma mı ihtiyacınız var? Bu mükemmel kısa videoya buradan bir göz atın: Doğa çizimine giriş .

AskNature Keşfi: İki Gerçek, Bir Yalan

Aptalca davranmak için hayatın ciddiyetine ara verme zamanı! Bu aktivite için AskNature.org’a gidelim . Göreviniz, farklı organizmaları keşfetmek ve çevrelerinde hayatta kalmak için uyarladıkları benzersiz stratejiler bulmaktır. Bundan sonra ne yapacağınızla ilgili aşağıdaki günlük girişine bakın.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Üç ilginç stratejiniz var mı? Şimdi evde beraber olduğunuz kişilerle veya sanal olarak internet üzerinden oyun oynama zamanı. Umarız bu aktiviteyi tartışmak için dışarıya çıkarabilirsiniz! Herkesin keşfettikleri organizmalar hakkında üç ifade paylaşmasını sağlayın. Bu ifadelerden ikisi gerçek veya “gerçek” olmalı ve biri yalan olmalıdır. Sonra diğerleri hangi ifadenin yalan olduğunu tahmin etmeye çalışır. Bize en sevdiklerinizi gönderin!

Bizi Daha Akıllı Yapan 30 Hayvanı Dinleyin

Bazı şaşırtıcı biyomimikri hikayelerini dinlemek için biraz zaman ayırın! Farklı türlerin dünyamızı iyileştiren çeşitli ürünlere ve yeniliklere nasıl ilham verdiğini öğrenmek için BBC’nin bu podcast’ini dinleyin .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Dinlediğiniz podcast’lerin birinden bir organizma seçin ve onu daha derinden keşfedin. Biyomimikri Doğa Günlüğünüze, organizma hakkında öğrendiğiniz ilginç bir adaptasyonu ve bu eşsiz adaptasyonların organizmanın çevresine neden uygun olduğunu yazın. Organizmanın nasıl çalıştığını çizip çizemeyeceğinize bakın ve dünyaya fayda sağlayabilecek bir uygulama için tek bir fikir düşünün.

Canlı Hayvan Kameralarıyla İşlevi Keşfetme

Bir işlev, tanımı gereği, bir şeyin amacıdır. Biyomimikri bağlamında işlev, bir organizmanın hayatta kalmasını sağlayan adaptasyonları veya davranışları tarafından oynanan rolü ifade eder. Daha da önemlisi, işlev, tasarım çözümünüzün yapması gereken bir şeyi de ifade edebilir.

Bu etkinlikte araçlarınız, AskNature.org ve organizmaların ve doğal sistemlerin işlevsel zorluklarla karşılaştığı farklı yolları ilgili işlev gruplarında kategorize eden bir sınıflandırma sistemi olan Biyomimikri Taksonomisi olacaktır.  AskNature ve taksonomi ile gözlemlemek için Adventure Journal’ın hayvan kameraları listesinden birini seçin ve aşağıdaki Biomimicry Nature Journal Reflection’ı tamamlayın.

Biyomimikri Taksonomisi ve nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Biyomimikri Araç Kutusu’ndaki bu makaleyi okuyun .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Canlı kameranızda hangi işlevleri bulabilirsiniz? Ekosistemde hangi organizmalar bulunabilir ve nasıl davranırlar? İki biyomimikri aracını kullanarak 15 dakika izledikten sonra bulabileceğiniz üç işlevi listeleyin ve uygunsa bunları çizmeye çalışın! Diğer organizmaların ne yaptığını görmek için farklı beslemelere geçebilirsiniz.

Yaprak Çalışması iSites Etkinliği

Dışarı çıkma zamanı! Bir yaprak ve/veya birçok yaprak veya birçok farklı türde yaprak içeren bir dal toplayın. Yaprak şeklini, daldaki yaprak dizilişini, renk çeşitlerini ve dokusunu gözlemleyin. Düşünün ve gördüklerinizi çizmeye çalışın.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Bu özellikler size bitki hakkında ne söylüyor? Bu çeşitli özellikler hangi işlevlere hizmet edebilir? Dünyamızda bu işlevlere nerede ihtiyaç var?

Eskiz becerilerinizi geliştirmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Fast Company’nin ünlü çizerlerden ücretsiz çizim dersleri listesine bakın . Ayrıca biyomimikri uzmanı Erin Rovalo’nun iSites: Biomimicry Nature Journaling for Biomimicry kitabını Amazon’da sipariş edebilirsiniz .

Doğanın Sessizlik Sığınaklarına Dokunun

Emergence Magazine’in hazırladığı bu video ile dünyanın son sessiz yerlerine yolculuk yapın . Siz ve aileniz dijital gürültüden dolayı stresli ve bunalmış hissediyorsanız, kendinizi kaptırmak ve insan yapımı sesin dokunmadığı birkaç yerde doğayı dinlemek için harika bir kaynak.

*Daha fazla istemek? Sessizliğin nesli tükenmekte olan bir tür olduğunu söyleyen akustik ekolojist Gordon Hempton ile dünyadaki son sessiz yerleri izleyin. Kuzeybatı Pasifik’teki Sitka ladin kütüklerinde, Kalahari Çölü’nde gök gürültüsünde ve altı kıtada şafak vaktinde nasıl kaydedildiğini duymak için Varlık’ı ziyaret  edin .

Ve yatıştırıcı, ilham verici bir dikkat dağıtma arıyorsanız, Elizabeth Tova Bailer’ın beklenmedik arkadaşı hakkında okuyun – bir arkadaşının ona hastalıktan yatalakken ormandan getirdiği yalnız bir salyangoz . Elisabeth yılı yaratığı gözlemleyerek geçirdi ve anı kitabı ” The Sound of a Wild Snail Eating ” e ilham kaynağı oldu. Bir salyangozun bir yaprağı yutmasını izlerken ne kadar huzur verildiğine şaşıracaksınız .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Çevremizi, bitkileri ve hayvanları derinlemesine dinleyerek ne öğrenebiliriz? Dışarıda sessizce oturmak için biraz zaman ayırın ve duyduklarınızı yazın!

Doğadaki Modelleri Tanımlamak

Dünyanın İşletim Sistemi ile ilgili bölümde, Dünya üzerindeki Yaşamın var olduğu gezegensel bağlamı tartıştık ve sistem perspektifinden Dünya’nın birbirine bağlı olduğu ve yaşamın diğer yaşamların gelişmesine izin verdiği fikrini ortaya koyduk. Biyomimikride, dirençli ekosistemlere katkıda bulunan organizmaların nasıl işlev gördüğüne ve etkileşime girdiğine dair kalıcı kalıpları tanımlarız. Bu kalıplara dikkat etmeye değer, çünkü insan tasarımı üzerinde derin etkileri olabilir.

Bugünün etkinliğinde, arka bahçenizdeki veya yakındaki bir yeşil alandaki kalıpları arıyoruz. İçeride sıkışıp kaldıysanız üzülmeyin! BBC Earth’te gözlemlenecek düzinelerce video var.

*Ailenle kendi arka bahçeni keşfetmek ister misin? Orada neyin yaşadığını görmek için iNaturalist’in SEEK uygulamasını kullanın ve ara bağlantıları bulmak için WWF’nin Biyoçeşitlilik Denetimi etkinlik araç setini kullanın.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Gördüğünüz, duyduğunuz veya hissettiğiniz kalıpları, sözcükleri ve eskizleri kullanarak arayın ve kaydedin. Modeller, yapısal açıları, kenarları, dağıtım sistemlerini veya eğimleri içerebilir. Bonus: Her modelin hizmet edebileceği işlevi tahmin edin!

Küresel Birlik Projesinin Doğa Koleksiyonuyla Bağlantı Kurmak

Ödüllü film yapımcılarının derlediği videoları izleyerek ortak gezegenimizi ve insanlığı deneyimleyin. Her video, sizin ve ailenizin içeriğin derinliklerine inmesine yardımcı olan bir ders planıyla birlikte gelir. Özellikle Nature koleksiyonunu seçtik , ancak sizi Global Oneness Project tarafından sunulan diğer koleksiyonları keşfetmeye davet ediyoruz .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Seçilen koleksiyonda bulunan ders planlarına bağlı olarak, yanıtlarınızı günlüğünüze yansımalar ve sorular şeklinde yazın. İlgili olduğunda, öğeleri evinize getirmenin yollarını tanımlayıp tanımlayamayacağınıza bakın.

Sistem Düzeyinde Bir Perspektif Almak

Sistemler birçok biçim alır. Çok büyük (Dünya’nın kendisi bir sistemdir) ve çok küçük (örneğin bir hücre) olabilirler. Sistemler fiziksel olarak somut (bir ev gibi) veya soyut, örneğin bir hükümet sistemi veya bilgisayar ağı olabilir. Ayrıca her ikisinin bir kombinasyonu da olabilirler. Bir sistemi sistem yapan şey, “bir şeyi (işlev veya amaç) başaracak şekilde tutarlı bir şekilde organize edilmiş birbirine bağlı bir dizi öğeden” oluşmasıdır (Meadows ) .

Bugünün etkinliği için, belirli bir tasarım veya organizmanın bilinen ve potansiyel ara bağlantılarını, kaynaklarını ve alt ve süper sistemlerini göstermenize yardımcı olabilecek bir sistemin diyagramını çizmek için bir şablon olan bir Sistem Gezgini oluşturmakla görevlendirildiniz. Bunu biyomimetik tasarım bağlamında yapmak, tasarlamakta olduğunuz durumu veya ilham almak istediğiniz organizmayı veya doğal modeli daha derinden anlamanıza yardımcı olacaktır.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Systems Explorer aracının nasıl kullanılacağına ilişkin şablon için buradaki PDF’yi ziyaret edin . Biyomimikri Doğa Günlüğünüzde, örnekte modellenen diyagramı çizebilirsiniz veya günlüğünüz dijital ise, bir PDF düzenleme aracı kullanarak doldurabilirsiniz .

Doğanın Birleştirici Modelleri

Biyomimetik tasarım için doğanın birleştirici modellerini uygulamanın ardındaki amaç, daha yenileyici çözümler yaratmaktır. Doğadan ilham alan tasarım, yeni düşünme biçimlerini ve çığır açıcı fikirleri teşvik edebilir, ancak yalnızca doğanın derslerini bir sistem bağlamında dikkate alarak tasarımlarımızın Dünya’daki yaşamla iyi uyum sağlamasını sağlayabiliriz.

Biyomimikri Araç Kutusunda Doğanın Birleştirici Modellerini Keşfedin . BBC Stüdyoları, Sir David Attenborough’nun en şaşırtıcı kliplerinden harika bir seçki hazırladı (bazen kahkahalar attırıyor). Doğanın Birleştirici Modellerini anladıktan sonra kısa videolardan birkaçını izleyin. Daha uzun süre doğa keyfi için PBS’nin Nature bölümlerine göz atabilirsiniz .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Günlüğünüzdeki videolarda gözlemlediğiniz Doğanın Birleştirici Modellerinden üçünü listeleyin. Bu organizmalar kalıpları nasıl tamamlıyor? Ekosistemleri için ne anlama geliyorlar?

Ologyes Podcast ile Yansıtın

Bugün, bazı esprili, ilham verici içeriklerle etkileşim kurmak için işitme duyumuza dokunuyor ve zihnimizi kullanıyoruz. Mizah yazarı ve bilim muhabiri Alie Ward, zeki insanlara Ologies hakkında aptalca sorular sorar ve cevaplar hayatınızı değiştirebilir. Bu aktivite için, bu büyüleyici podcast’lerden birini seçin – hangisi size hitap ediyorsa! Volkanlar ve kaygı avcılarından arı draması ve sarhoş kelebeklere kadar her yerde konular var.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Dinlediğiniz bölümü seçerken sizi etkileyen ne oldu? Hayatınızda dinlediğiniz bölümün konusuyla ilgili anlamlı bir deneyim yaşamış olabileceğiniz bir zamanı düşünün. Bu konu hakkında daha fazla şey öğrenmek bakış açınızı değiştirdi mi? Öyleyse nasıl?

Çok İşlevli Tasarım iSites Etkinliği

Bir iSites etkinliği için tekrar dışarı çıkma zamanı! Hâlâ içeride sıkışıp kaldıysanız, California Bilimler Akademisi: Öğrenin ve Keşfedin dijital kaynağına gidin. Bu site, hayvan web kameraları, uygulamalar ve etkileşimli çevrimiçi araçlardan yaratık yakın çekimlerine kadar doğayı gözlemlemek için çeşitli yöntemler sunar.

Resif Lagünü’nü veya Canlı Penguen Kameralarını gözlemlerken çok işlevli tasarım arayın. Bir organizmayı inceleyin ve özelliklerinin birincil işlevini tahmin edin (örneğin, işitme için tasarlanmış kulaklar). Düşüncelerinizi yazın ve aşağıda paylaşılan Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması girişi ile genişletin.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Bu organizmanın birincil işlevi, fiziksel özellikleri veya davranışı nedir? Karakteristiğin hizmet edebileceği diğer işlevleri düşünmeye çalışın. O kulak başka neden böyle şekillendi? Organizma için başka avantajlar sunuyor mu? Bu, çözümlerimizin nasıl daha çok işlevli hale gelebileceği konusunda bize ne öğretiyor? Gördüklerinizi çizin ve gözlemlerinizi yansıtın.

Doğa İçin Farkındalık ve Meditasyon

Bilim, farkındalık meditasyonunun dikkatinizi ve üretkenliğinizi, duygularınızı ve tepkilerinizi ve kişisel farkındalığınızı geliştirdiğini göstermiştir . Stres zamanlarında, hepimiz başa çıkmanın yollarını bulmak için umut arıyoruz . Bu aktivite, kaosun ortasında huzuru bulmak için yansıtmak, eğlenmek ve huzur bulmak için biraz zaman ayırmakla ilgilidir.

İdeal olarak, doğaya çıkıp sakin bir yer bulabilir, en az 15 dakika oturabilir ve düşünebilirsiniz. Dışarı çıkacak kadar şanslı olmayanlarımız için, zihninizi rahatlatmak için 15 dakikalık muhteşem bir akan su ve doğa sesleri burada.

Not: Düşünceler ortaya çıktığında, onları nezaketle selamlayın ve kibarca geçmelerine izin verin. Şimdiki ana geri dönün.

Daha fazla okuma: DOĞA MEDİTASYONU: ​​Doğada Dikkatli Olmanın Rehberli Uygulaması.

Ayrıca, Sounds True’s Resilience in Challenging Times’ı ziyaret etmenizi öneririz : Önümüzdeki günlerde dikkatli, şefkatli ve mevcudiyetle ilerlemenize yardımcı olacak ücretsiz dijital araçlar ve öğretiler sunan bir bakım paketi.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Başlamadan önce, mevcut durumunuzu yansıtmak için bir dakikanızı ayırın. Vücudunuzda stres taşıyor olabileceğiniz bir gerginlik var mı? Nasıl hissettiğini yaz. Meditasyondan sonra, deneyim üzerinde derinlemesine düşünün. Ne değişti? Deneyiminizin ve hissettiklerinizin bir öyküsünü çizebilir misiniz?

Bir Ses Haritası Oluşturun

Duyusal keşifimize geri dönüyoruz. Bugünün etkinliği için doğa gözlemi becerilerinizi geliştirecek veya güçlendireceksiniz. İdeal olarak dışarıda oturacak bir yer bulabilirsiniz, ancak evinizle sınırlıysanız, yine de bu aktiviteyi yapabilirsiniz!

İpucu: Bu, bazı organizmaların daha aktif hale geldiği gece yapılacak ilginç bir egzersizdir!

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Günlüğünüz veya kağıdınız önünüzdeyken, kendinizi temsil etmek için sayfanın ortasındaki işareti ve “X” i işaretleyin. O zaman gözlerini kapat ve dinle. Duyduğunuz her sesi temsil etmek için sayfanızda bir sembol oluşturun. Çevrenizde, her yönde ve insanlar tarafından yaratılmış olsun ya da olmasın duyduğunuz seslerin bir haritasını çıkarın. Sesler birbiriyle ilişkili mi veya birbiriyle uyumlu mu? Ne anlama geldiklerini düşünüyorsun? Ne gözlemlediğinizi yansıtın.

Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Yenilenmesi

Hem insanların hem de gezegenimizin sağlığı, gelişmek için güçlü biyolojik çeşitliliğe ihtiyaç duyan dayanıklı ekosistemlere bağlıdır . Sistemin tüm parçaları arasındaki etkileşimler, her şeyi dengede tutar ve bunun hem insanlar hem de gezegen için büyük yansımaları olabilir.

Bugün biyoçeşitlilik hakkında her şeyi öğreneceğiz. Evrim yoluyla nasıl ortaya çıktı? Neden önemli, nasıl tehdit ediliyor ve onu nasıl koruyabiliriz? Bugünün etkinliği için Khan Academy aracılığıyla Kaliforniya Bilimler Akademisi’nin biyoçeşitlilik dünyasını keşfedin. Tüm modüller üzerinde çalışın (endişelenmeyin – tipik Khan tarzında, kısa, anlaşılması kolay ve eğlenceli!).

*İlham almanız için bonus görüntüler: WWF Seferi Lideri Drew Hamilton’ın Alaska’nın boz ayıları arasında bir rehber olarak hayatını anlatan bu kısa videoyu izleyin .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Biyoçeşitlilik hakkında her şeyi öğrendikten sonra, ekosistem yenilenmesi için gördüğünüz değer hakkında birkaç cümle yazın. Ardından, en sevdiğiniz ekosistemlerden birini esnek tutmaya yardımcı olan şampiyon bir organizma düşünebilir misiniz? Topluluğun geri kalanı için bu kadar önemli kılan rolleri nedir? Ekosisteminizin ve içindeki organizmanın bir resmini çizin veya isterseniz, gördüğünüz değeri görselleştiren bir kelime haritasına bazı yollar yazın.

Taklit Et: Ne Yaratacaksın?

Biyomimikri merceğini uygulamak için, yaratıklar tarafından kullanılan işlevsel stratejilerin kendi ihtiyaçlarımızla nasıl paralel olduğunu belirleme yeteneği geliştirmeliyiz. Bu alıştırmada, bu önemli adımı uygulayacağız.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Yaratığınızın bir veya daha fazla ilginç işlevini ve stratejisini belirledikten sonra , benzer işlevsel ihtiyaçları olan insanları, disiplinleri veya endüstrileri belirleyin ve bunları yazın. Bir uygulama fikri bulun ve ardından aşağıdaki seçeneklerden birini bir araya getirin:

 • Buluşunuz adına bir dakikalık satış konuşması (Videoları seviyoruz!)
 • tek sayfalık bir dergi reklamı
 • bir endüstri bülteni için konuk makalesi
 • resimli bir hikayesi olan fikrinizin bir diyagramı veya taslağı

Kitlenizi seçip hikayeyi onlar için uyarlayacaksınız. Kitlenizin kim olacağını günlüğünüze yazdığınızdan emin olun. Hikayeniz, izleyiciyi bu yaratığın stratejisini (veya stratejilerini) taklit etmenin büyük sosyal veya çevresel faydalar sağlayacağına ikna etmeye çalışmalıdır, bu nedenle tasarımınızı biraz ayrıntılı olarak açıkladığınızdan emin olun. Bununla oynayın ve eğlenin!

Biyolojik Lensleri Keşfedin

“Biyolojik Mercekler”, biyolojik stratejileri araştırabileceğimiz ve bir tasarım çözümü için ilham kaynağı olarak yararlılıklarını değerlendirebileceğimiz farklı yollar hakkında düşünmek için bakış açıları sunar. Bu PDF’i (Biyolojik Lensleri Keşfetmek) görüntüleyin ve kullandığımız biyomimikri lensler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşina olduktan sonra, etkinlik için aşağıdaki Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansımasını ziyaret edin. Bunu dışarı çıkarabilir veya aşağıdaki kaynaklardan birini (veya son 24 gün boyunca beğendiğiniz başka bir kaynağı) kullanabilirsiniz:

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Gözlemlemek için bir kaynak seçin: belki de dışarıdaki bir organizma, yukarıda listelenen sanal kaynaklardan bir ekosistem veya doğada başka bir kayıtlı nesnedir. Görüntülemek için bir lens seçin ve onu gözlemlemek için biraz zaman harcayın. Nesnenizin merkezde olduğu ve gözlemlerinizin etrafa yayıldığı bir diyagram çizin. Her gözlem için, onları etkileyebilecek bağlamsal faktörlerle (abiyotik veya biyotik) ilişkileri belirlemeye çalışın.

Örneğin, yerel mercekten bakıyorsanız, organizmanın barınak, yemek, su, iletişim, çiftleşme, yırtıcı hayvanlar vb. ile ilgili ihtiyaçlarını düşünün. .

Anten – Sinyal – Yanıt iSites Etkinliği

Bir iSites etkinliği için dışarı çıkmaya hazır mısınız? Doğanın iletişim kurma stratejileri için kendi anteninizi ayarlayın ve aşağıdaki Biyomimikri Doğa Günlüğü girişi üzerinde düşünün.

İçeriden görmek için doğal bir kaynak mı arıyorsunuz? NatGeo Wild ile bu kısa klipte kurtlar hakkında bilgi edinin , Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nin Ev Safarisini ziyaret edin ve su aygırı Fiona ile tanışın ya da Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyolojisi Enstitüsündeki canlı kamerada çita yavrularının neler yaptığını görün. Netflix’iniz varsa, doğal ekosistemlerinde yaşayan canlıları deneyimlemek ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını gözlemlemek için Gezegenimiz’e ve diğer doğa ve ekoloji belgesellerine de göz atabilirsiniz .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Doğada bir iletişim örneği nedir? Bu iletişim neden gereklidir? Bu iletişimin önemli unsurları nelerdir? Doğanın en etkili iletişim strateji ve tekniklerinden ne öğrenebiliriz?

Biyomimikri Ocakbaşı Sohbeti

Bir dizi konuyu kapsayan çeşitli Biyomimikri Ocakbaşı Sohbetlerine ev sahipliği yaptık. Bu 1 saatlik sanal buluşmalar, biyomimikri ile ilgili konuları keşfetmek için düşünce liderleri, araştırmacılar, yazarlar, alandaki danışmanlar ve Biyomimikri Küresel Ağ mucitleri dahil olmak üzere özel konukları bir araya getirir. Doğadaki yerimizi bulmayı, doğanın bilgeliğinden öğrenmeyi ve kendini yenileyen bir toplum tasarlamayı konuşmak için bir araya geldik. Bugünün etkinliği için önce Biyomimikri Nedir? Üzerine Üç Temel Unsur bölümünü okuyun. Ardından , aşağıdaki istemi izlemek ve üzerinde düşünmek için bir Biyomimikri Ocakbaşı Sohbeti  seçin .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Ocakbaşı Sohbetini izledikten sonra, konuşma sırasında Ethos, Emulate ve (Re)connect öğelerinin her birinin nasıl gösterildiğine dair bir örnek verin. Bu şekilde elementler hakkında ne öğrendiniz? Tartışma sırasında size ilham veren veya şaşırtıcı bulduğunuz başka bir şey oldu mu? 

Yeni Dünya

COVID-19’dan önce, işin tam anlamıyla rayında durduğu bu tür bir zorunlu duraklamanın olduğu bir an hiç yaşamamıştık. Acıyı, ıstırabı, kaygıyı, can ve sağlık kaybını tamamen tanıyoruz ve herkes için zorlu bir ay oldu. Her nasılsa iyimser kalıyoruz. Bunun nedeni, “her zamanki gibi iş”teki bu duraklamanın, burada ArchDaily tarafından güzel bir şekilde ifade edildiği gibi, inşa edilmiş çevremizin tamamının tasarımının geleceği üzerinde derin bir etkiye sahip olacağına inanmamızdır .

Yenileyici, dirençli ilkeleri ön plana koyduğumuz yeni bir tasarım fırsatına yöneliyoruz. Dünyanın en büyük dersi ve tasarladığımız çerçeve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde bulunabilir . Bu tür bir sürdürülebilir çerçeveye baktığımızda, hepimize nasıl birbirimize bağlı olduğumuzu ve hepimizin nasıl hareket etme sorumluluğuna sahip olduğumuzu hatırlatırız.

Bugünün etkinliği, bizi birbirimize bağlayan çözümleri ve yenileyici bir geleceğe nasıl katkıda bulunabileceğimizi keşfetmekle ilgili. Drawdown Ecochallenge, küresel ısınmaya yönelik en önemli çözümler konusunda ölçülebilir adımlar atmanın eğlenceli ve sosyal bir yoludur.

Hepimizi çok ilgilendirdiği için (özellikle şu anda), yemekle başlayalım . Kaydolduktan sonra (ücretsizdir), rejeneratif tarım, israf edilen gıdanın nasıl takip edileceği ve sürdürülebilir gıdayı beslemenin diğer yolları hakkında bilgi edinmeye başlayın. Birkaç kaynak ve eylemi keşfettikten sonra (en az üç tane yapın), aşağıdaki soruları günlüğünüze yansıtın.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

28. Gündeki yansımanızdan devam edersek, Drawdown’dan bu yeni dünyada oyunculukla ilgili hangi yeni fikirleri öğrendiniz? Hepimizin Dünya’da içinde yaşadığımız ortak ekosisteme nasıl katkıda bulunacaksınız? Günlük yaşamınıza ve işinize getirmeniz gereken en önemli zorluklar nelerdir ve neden?

Biyomimikri Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Bugün, doğadan ilham alan bazı insanlardan haber alıyoruz. İnsanların biyomimikri üzerine düşündüklerini ve bunun onlar için ne anlama geldiğini gösteren bu kısa videoya bir göz atın.

1-2 dakikalık tam yansımaları görmek ister misiniz? Bu videoda öne çıkan 12 biyomimikri savunucusu için bu YouTube oynatma listesine göz atın .

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:
Şimdi sıra sizde! 29 gün boyunca (ve muhtemelen çoğunuz için daha fazla), doğanın bilgeliğinden çeşitli şekillerde faydalandınız. Zihninizi sakinleştirmek için bir kez daha bir dakikanızı ayırın. Biyomimikri sizin için ne ifade ediyor? Biyomimikri Doğa Günlüğünüze bazı düşüncelerinizi yazın – veya daha iyisi, bize yansımanızın 1 dakikalık bir videosunu gönderin! Instagram üzerinden #MyBiomimicryJournal hashtag’ini kullanarak bize gönderebilirsiniz .

https://youtube.com/watch?v=EGmMGSlnf0Y%3Ffeature%3Doembed

Şimdi Bir Rejeneratifi Kucaklamak

İşte buradayız: 30 Günlük Yeniden Bağlantımızın 30. Günü. Geçen ay, dünyanın dört bir yanından insanlar için “yenileyici”nin ne anlama geldiğini okuduk; ve son birkaç gündür, biyomimikri merceğinden ilham alarak yeni niyetler doğrultusunda nasıl hareket etmek istediğimizi düşünmeye başladık. 1. Gündeki Biyomimikri Doğa Günlüğü Düşüncenize geri dönün ve aşağıdaki istem üzerinde düşünün.

Biyomimikri Doğa Günlüğü Yansıması:

Yeniden canlanmanın ne anlama geldiğini tanımlayın. Tanımınız geçen ay hiç değişti mi? Eğer öyleyse, nasıl değişti? Bir resim çizin, bir hikaye anlatın, bir şema çizin veya geleceğin nasıl olması gerektiğini düşündüğünüze dair bir düşünce kaydedin. Nasıl bir fark yaratacaksınız? Endüstri için, çocuklarınız için, eğitim sistemi için, birlikte etkileşim şeklimiz için, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tasarlama şeklimiz için ne görmeyi umuyorsunuz?

#30daysofreconnection #mybiomimicryjournal

Daha Fazla Biyomimikri Faaliyeti

Hangi Topraklara Dokunursunuz?
Bir Biyoloğa
Sorun Çalışma Koşullarını Belirleme Esneklik iSite Zorluğu Tanımlayın

Sistem Gezgini!
Bir Biyomimikri Posteri Oluşturun Bir Tasarım Çözümü Oluşturun AskNature Çöpçü Avı Doğa nasıl…?


Hangi Topraklara Dokunursunuz?

Bugünün yansıması için, hangi topraklara dokunduğunuzu düşünün. Hepimiz bağlantılı sistemlerin parçasıyız ve onlar üzerinde bir etki yaratıyoruz. Yemeğiniz nereden geliyor? Eviniz ne üzerine inşa edildi? Hayatınızdaki hangi kararlar çevrenizdeki hayatı etkiler? Senden önce burada kim yaşadı? Yaptığımız etkiyi anladığımızda, olumlu bir etki bırakmak için daha bilinçli seçimler yapmaya başlayabiliriz. Dokunduğunuz tüm toprakların bir diyagramını çizin ve kararlarınızın etrafınızdaki dünya üzerinde ne gibi bir etkisi olduğuna dair çağrışımlar yapmaya başlayın. “İlk adım, onu hayal etmek… bu simbiyotik dünyayı tasavvur etmek… hoş karşılanan bir tür olduğumuz, doğaya katkıda bulunan bir dünya.” — Janine Benyus

Bir Biyoloğa Sorun

One of the best ways to learn is to play. Visit Arizona State University’s ‘Ask a Biologist’ activity page, and pick one to explore. You can try a biology experiment at home, test your knowledge with puzzles, or sketch an organism.

Identifying Operating Conditions

Today’s exercise will help develop your skills in describing operating conditions, both in your designs and in the natural world. For every design challenge you face you will need to:1. Identify the operating conditions that the design has to manage in its environment, and 2. Identify organisms that have to deal with these same operating conditions in the natural world.

EXAMPLE
Design Challenge: I need to prevent the metal surfaces of commercial fishing boats from corroding due to salt water exposure.

 • Operating Conditions/non-negotiables: Salt water, high salinity, oxidation, alternating exposure to saltwater and air
 • Organisms: crabs, mammalian cells, nasal (salt) glands in seabirds, tidal pools

YOUR TURN
Design Challenge: I need to build a shelter in my neighborhood.

 • What are the operating conditions in this environment?
 • What organisms are dealing with the same operating conditions in this environment?
 • What organisms are dealing with the same operating conditions in another habitat, or which other regions or habitats might you look to for inspiration?

Resilience iSite

“We’re seeing massive cooperation. We’re seeing what’s possible. Natural selection chooses what works over and over, so when we get back, we have this glorious choice to bring back only what we’ve found to make life worth living.” — Janine Benyus, Biomimicry Fireside Chat

This pause has allowed us to look at our surroundings and set new intentions for what kind of world we want to live in. We’re becoming more and more aware that organisms have learned to adapt after disturbances. You have likely faced unique challenges in your own community during this pandemic. What can your neighboring organisms teach you about how they adapt to disturbances? What might we learn from nature’s response to a functional challenge you face? Review this great resource by Biomimicry 3.8 and perform the Resilience iSite activity based upon a challenge you are facing in your personal or work life. Sketch and add details to help illustrate the lessons you glean in your Biomimicry Nature Journal.

Define the Challenge

Şimdi denemek ve çözmek isteyeceğiniz bir problem bulma sırası sizde. Dün öğrendiğiniz gibi, iyi tanımlanmış bir problem, ne yapacağınıza veya tasarlayacağınıza ve ayrıca tasarımınızın neyi, kimin için ve hangi bağlamda yapması gerektiğine karar vermede önemlidir. Bugün zorluğu tanımlamaya çalışacağız. Temamıza bağlı kalarak tıp odaklı bir meydan okuma veya alanınız veya sektörünüzle alakalı başka bir zorluk seçebilirsiniz. Biyomimikri Araç Kutusu kaynağını gözden geçirin: Zorluğu Tanımlama ve bir çözüm bulmayla ilgili bu çalışma sayfasını tamamlayın . Yarın, çözmek istediğiniz zorluğu “biyolojik hale getirmek” için bu aktiviteye geri döneceğiz, böylece “doğadan tavsiye isteyebileceksiniz”.

Sistem Gezgini!

Bazılarınız Sistem Gezgini’ne aşina olabilir, ancak bilmeyenler için, bu etkinlikte kullanmanız için işte size yardımcı olacak bir PDF . Bu aktiviteyi kendi başınıza yapabilirsiniz, ancak bir ekiple daha eğlenceli! İlk olarak, bir organizma seçin. Mahallenizden yerel bir organizma seçebilir veya yerel ekosisteminde incelemek istediğiniz bir yaratığı bulmak için Explore.org’un canlı kameralarından birine gidebilirsiniz. Bu belirli organizmanın bilinen ve potansiyel ara bağlantılarını, kaynaklarını ve alt ve süper sistemlerini göstermenize yardımcı olabilecek bir sistemin şemasını çizin.

Bir Biyomimikri Posteri Oluşturun

After reviewing these five beautiful and engaging posters about biomimicry, create one yourself! There are free platforms with templates for you to create your own biomimicry poster (such as Canva). Get creative!

Creating a Design Solution

The first step in any design challenge is to frame the problem or opportunity that you want to address. At this stage, the goal is not to decide what you will make or design (e.g. “an air conditioner”), but rather to clearly articulate the problem you want to solve and the impact you want to have (e.g. “make a room feel cooler”). That is the function of your design.

Today’s activity is all about creating a good design question. Review the instructions to understand how to find the sweet spot between the broad and the narrow. Identify a challenge you’re experiencing with work, or perhaps problems you have in navigating the world under quarantine, and use this resource to create a design question. This takes practice so after you’ve done one, try another!

Ask Nature Scavenger Hunt

Time for an Ask Nature scavenger hunt! What will you find? For each of the functions below, search on AskNature for a biological champion that does a great job at doing it:

 • Break down living materials
 • Cycle nutrients
 • Sense signals
 • Store resources
 • Move through liquids

Share your findings with us! Bonus: share how they do these functions (the strategy and mechanism!).

How does nature…?

Are you ready to tap into nature’s wisdom? To formulate good research questions, you’ll want to take the needs or functions identified in the design question and rephrase the question so you can more easily find answers in biology. Review the Biologize the Question resource in the Biomimicry Toolbox and complete this worksheet to biologist your design question. Inspired to go further? In the next step of the Design Spiral, Discover, we’ll guide you along the processes of where and how to look for biological models and strategies for inspiration.  As you complete this 3-part Brain Boost series, share your findings with us! Send along sketches, diagrams, and other tools you used in getting clear about a problem worth solving using #BiomimicryBrainBoost on social media.

#MyBiomimicryJournal Shares from Our Community

1. Gün, Saida Abdala

Day 1 by Saida Abdala

4. Gün, Brienne Willcock

Day 4 by Brienne Willcock

2. Gün @fuzhouyoumanduo tarafından

Day 2 by @fuzhouyoumanduo

Miyu Leki'den 1. Gün

Day 1 by Miyu Leki

Wells Ailesi tarafından 1. Gün

Day 1 by the Wells Family

1. Gün, Nada Elissa

Day 1 by Nada Elissa

4. Gün, Jennifer Ramey

Day 4 by Jennifer Ramey

1. Gün, Veda Bisi

Day 1 by Veda Bisi

5. Gün @botanografia tarafından

Day 5 by @botanografia

1. Gün, Patricia Calabria

Day 1 by Patricia Calabria

9. Gün, Savannah Kay Gordon

Day 9 by Savannah Kay Gordon

1. Gün, Mary Vasseur Finn

Day 1 by Mary Vasseur Finn

Inspiration in Your Inbox

Join thousands of nature-inspired innovators and keep up-to-date with the latest biomimicry news, research, events, and more.

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

We will use the information to be in touch with you via email. You can change your mind at any time by clicking the unsubscribe link in the footer of any message you receive from us. Learn more about our privacy practices here.

Support the Next Generation
of Nature-Inspired Innovators

Imagine a world where everything we make is inspired by the natural world. By supporting the Biomimicry Institute you:

 • Help bring biomimicry education to more students and educators
 • Accelerate the growth of more nature-inspired startups and entrepreneurs
 • Increase the number of biological strategies and resources on AskNature.org and across our entire organization.

DONATE TODAY

Tap into nature:            

LEARNING BIOMIMICRY

OUR INITIATIVES

ABOUT THE INSTITUTE

THE BIOMIMICRY INSTITUTE

 • Posta Kutusu 9216
 • Missoula, Montana 59807
 • Amerika Birleşik Devletleri

GENEL BİLGİ

Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları

bir üyesi

© 2023 Biyomimikri Enstitüsü. Her hakkı saklıdır.